Tekoälyä puskee päälle joka tuutista. Ainakin tekoälymyyjien mukaan AI on pakollinen myyntiprosessin jokaisessa vaiheessa, mutta eipä sen käyttäminen autuaaksi tee jos ei käytä myös omaa älyä. Typerin idea on pistää AI soittamaan kylmäsoittoja, varsinkin jos samalla rikkoo tietosuojalainsäädäntöä, eikä myyntisähköpostien jättäminen tekoälyn tehtäväksi ole yhtään fiksumpaa toimintaa.

Mainittakoon etten ole tekoälyä vastaan, päinvastoin; käytän itsekin aktiivisesti ChatGPT:tä, mutta varmistan aina sen tuotokset virheiden varalta. En luota sokkona tuloksiin ilmiselvien vaarojen vuoksi: tämä saamani amatöörimäinen meili johti siihen, etten missään tapauksessa osta tältä yritykseltä ikinä yhtään mitään. Kohta näet miksi – eikä syynä ole pelkkä tekoäly!

Massapostittajan kolme virhettä

Sain kotikylän valokuituosuuskunnan postilaatikkoon massaviestin, joka oli kohdistettu organisaatioille, joiden verkkosivut pyörivät WordPress -alustalla. Viestissä kerrottiin, kuinka alusta on hakkereiden suosikki, ja peloteltiin karmealla kohtalolla jos ei osta kattavaa digianalyysiä. En säikähtänyt saitin tilaa, vaan viestiä jossa mentiin metsään monessa kohdassa.

Ensimmäinen virhe on esittää viesti niin, että sen lähettäjäksi merkitty muka olisi oikeasti perehtynyt asiaan. Aloitus ”Tutkin hieman verkkosivujanne ja huomasin, että ne on tehty WordPressillä” voi toimia amatööriin, mutta puhdasta valehteluahan tämä on jos sivuilla on käynyt pelkkä botti (tai ostetaan tieto käytetystä alustasta palveluntarjoajalta jonka botti on nuuskinut verkkosivuja). En tykkää yhtään.

Toinen virhe on lähestyä täysin geneerisellä viestillä, jossa ei ole mietitty lainkaan yrityksen tarpeita. Ainoastaan omaa kylää palvelevan verkon kohdalla ei ole mitään järkeä optimoida hakukonenäkyvyyttä tai linkittää sivua sosiaaliseen mediaan. Emme oikeastaan edes halua verkkosivuille liikennettä (kerran joku kyseli saako valokuitua Hattulaan, sori vaan mutta ei saa minnekään tämän kylän ulkopuolelle), joten viestin päättävä lause on todellinen turn off: ”Ota meihin yhteyttä, niin katsotaan yhdessä, miten teemme sivustostasi todellisen myynnin moottorin.” Ei, emme halua myyntiä! Palaan kohtaan yksi: jos joku ihminen olisi käynyt saitilla, hän ei olisi tätä viestiä edes lähettänyt.

Kolmas ja kenties noloin virhe on ollut lähettää viesti jokaiseen saitilta löytyneeseen sähköpostiosoitteeseen (ja jos sähköposti löytyy saitilta kahteen kertaan, laitettiin osoite saajien joukkoon kaksi kertaa). Sama viesti on sen vuoksi mennyt myös palveluoperaattorille, jonka asiakaspalvelun ja laskutuksen yhteystiedot sivuiltamme luonnollisesti löytyvät. Eikä siinä vielä kaikki, meili ei ole mennyt nykyiselle vaan entiselle palveluoperaattorille, jota vaihdoimme kesällä. Tietojen haun ja markkinointiviestin lähettämisen välillä on siis vähintään kolme kuukautta, mikä on ikuisuus ainakin jos halutaan lähettää viesti nykyisille päättäjille.

Viesti oli lähetetty kaikkiin saitilta löytyneisiin meiliosoitteisiin. Hyvin toimittu!

 

Verkkosivuilla menee vielä sakeammaksi

Utelias kun olen, kiinnostuin tutkimaan kuka tällaista tekee: onko taustalla uusi yritys, jokin vanhempi toimija, vai kenties sittenkin teknotalo joka takoo miljoonia vaikka välillä tuleekin huteja? Naputan yrityksen nimen hakukenttään ja jännitän mitä paljastuu.

Tuloksena on kommandiittiyhtiö, joten julkisista rekistereistä en löydä sen taloustietoja. Päättäjätiedot ovat kuitenkin julkiset, ja yllätyksekseni yrityksen päättäjien joukosta paljastuu vankeustuomion saanut entinen kansanedustaja. Ai tämmöistä!

Yteliaskun olen, klikkaan itseni referenssisivulle nähdäkseni kuka heiltä ostaa. Ensimmäinen nimi vaikuttaa jotenkin tutulta, eikä mitenkään hyvässä mielessä. Googlaan nimen. Miehestä on tehty oikein Wikipedia sivu, josta löytyy kohta ”..on saanut useita tuomioita talousrikoksista.” No nyt uskaltaa ostaa!????

Jään hämmentyneenä miettimään tapahtunutta. Sain surkean myyntimeilin yritykseltä, jonka päättäjissä on hämärää väkeä. Yritys laittaa pokkana referenssiksi tunnetun talousrikollisen. En voi kuin pyöritellä päätäni, tapoja tehdä bisnestä on näköjään monia.